العربیه|English

مقدمه


شهرمقدس مشهد به عنوان دومین كلان شهر مذهبی جهان و مركزیت استان خراسان رضوی باحدود 600 كیلومتر مرز مشترك با كشورهای آسیای میانه و افغانستان از موقعیت و جایگاه سیاسی، مذهبی، اقتصادی، اجتماعی و جغرافیایی ویژه و ممتازی برخوردار است.

وجود معنوی و با بركت بارگاه ملكوتی حضرت رضا (ع) موجب شده تا شهر مشهد از روند رشد و افزایش جمعیت و توسعه شهری قابل ملاحظه ای برخوردار شود. بر اساس مطالعات و برآوردهای انجام شده، جمعیت این شهر كه در حال حاضر حدود 3 میلیون نفر است، تا سال 1400 بالغ بر 4 میلیون نفر خواهد شد .

در كنار افزایش جمعیت شهر مشهد، جمعیت زائر و مسافر واردشده به این شهر نیز سالانه در حال افزایش است. طبق مطالعات مشاور طرح جامع مشهد، تعداد سالیانه زائر و مسافر واردشده به مشهد درسال 1347 حدود یك میلیون نفر بوده، درحالی كه طبق آمارهای اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، تعداد زائر داخلی و گردشگر خارجی واردشده به مشهد در سال 1386 بالغ بر 20 میلیون نفر برآورد شده كه نشان دهنده آن است كه طی مدت مذكور تعداد زائر و مسافر واردشده به مشهد حدود 20 برابر شده است.

همچنین طبق برنامه های توسعه آتی شهرمشهد، تعداد زائر و مسافر پیش بینی شده برای این شهر در افق زمانی 1404 حدود 40 میلیون نفر برآورد شده است .در كنار تغییرات و تحولات اجتماعی و اقتصادی داخلی شهر مشهد، در سال های اخیر تحولاتی در شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آسیای میانه و افغانستان به عنوان همسایگان استان خراسان رضوی و نیز کشورهای عربی منطقه به وجود آمده كه این تغییرات و تحولات، شرایط و زمینه های هم كاری گسترده ای بین استان با كشورهای فوق به ویژه در زمینه گردشگری مذهبی و پذیرایی از زائران و گردشگران خارجی فراهم نموده است.

مطالعات و تحقیقات انجام شده در ارتباط با امكانات و مراكز تفریحی، گردشگری و خدماتی موجود شهر مشهد، نشان دهنده آن است كه در این زمینه كمبودها و نارسائی های وجود دارد و ساخت این نوع كاربری ها به جز ایجاد فضاهای اقامتی و پذیرایی محدود، متناسب با موقعیت و جایگاه ویژه سیاسی، مذهبی، اقتصادی و اجتماعی این شهر و روند رو به رشد آن صورت نگرفته است. زیارت اماکن مذهبی و مقدس به تنهایی تمام مدت سفر گردشگری - زیارتی را به خود اختصاص نمی دهد و گردشگران مایلند تا ترکیبی از جاذبه‌های مذهبی، تاریخی، تفریحی و سایر انواع گردشگری را تجربه نمایند و نیازمندی هایی را به وجود می آورند که می بایست توسط جامعه میزبان پاسخ داده شود. اقتصاد پرحجم و گسترده گردشگری زیارتی ناشی از این است كه زائر گردشگر علاوه بر دریافت های دینی به تجارب با ارزش دیگری دست یابد و آن را به عنوان دستاورد سفر با خود ببرد.

شركت صد آبشار اخلمد خراسان با شناخت صحیح از مزیت ها و ویژگی های منطقه و پس از مطالعات وبررسی های كارشناسی لازم نتیجه گیری نمود كه ایجاد یك منطقه تفریحی، گردشگری و اقامتی در همجواری با شهر مقدس مشهد برای ارایه خدمات مورد نیاز زائران و مجاوران امام هشتم (ع) در ابعاد تفریح، تفرج، اقامت موقت و خرید سوغات و محصولات محلی، لازم وضروری است.

به همین منظور با خرید اراضی مورد نیاز و اخذ مجوزهای لازم از دستگاه ها و مراجع ذی ربط اقدام به تعریف طرحی عظیم به عنوان (منطقه توریستی تفریحی و اقامتی اخلمد) در منطقه‌ی بکر و منحصر به فرد و با برخورداری از جاذبه های اقلیمی و طبیعی متعدد نمود.

اخلمد در مسیر جاده مشهد قوچان و به فاصله 84 كیلومتری مشهد واقع شده است. فاصله آبشارهای زیبای اخلمد تا بزرگ راه آسیایی حدود 16 كیلومتر است. این دره دارای چندین آبشار می باشد که 3 آبشار دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی اخلمد حدود 40 متر ارتفاع دارد. از روستای اخلمد تا آبشار اصلی حدود 2/5 كیلومتر فاصله است. آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور بسیار زیبا در زیر این آبشار شده‌است.

آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند كوه های آن، ‌هوای پاكیزه و ییلاقی ‌و انواع میوه های گردو، سیب درختی و گیلاس آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندی است كه به همت و یا در زمان بایسنقر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاكم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است که از جاذبه های تاریخی منطقه اخلمد می باشد. آبادی ییلاقی اخلمد در میان دره باصفائی از رشته كوه های بینالود در شمال غربی واقع شده كه كوه های نیران اخلمد در جهت شرقی و كوه منیژه (كچه) در جهت جنوب شرقی و جنوبی كوه پرو (فارآب) در شمال غربی روستا را احاطه كرده اند و بدین جهت روستا، در زمره روستاهای كوهستانی محسوب می شود.

دره اخلمد دارای دیواره های صخره‌ای با ارتفاع حدود 200 تا 300 متر می باشد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگ نوردی در ایران می باشد. از دیواره های معروف آن می توان به (دیواره سفید، الله‌اکبر، عقاب و...) اشاره نمود.

مشهد خیابان سناباد - نبش سناباد 43 - پلاک 87 - طبقه سوم - واحد 6 - تلفکس : 94 الی 38473791 - 051
طراحی و اجرا توسط فراهنگ